Fiberglas Polyester Tekne İçine Uygulama

16 Ağustos
442 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

Fiber Uygulama

Daha önceki fiber videomuzda sizlere karışım oranlarından bahsedip fiber uygulama hakkında bilgiler vermiştik.

Fiber uygulama aslında çok zor bir işlem değildir. Malzemeyi temin ettikten sonra işin zor olan kısmı karışım oranlarını tutturmaktır.

Bunu da küçük miktarlarda deneme yaparak bulabilirsiniz. Uygulama kısmı biraz da sizin el becerinize bağlıdır. Eliniz bu tür işlere yatkınsa uygulamayı çok rahat yapabilirsiniz.

Teknenize fiber uygulamak için illa bir çatlak ya da patlak olmasına gerek yoktur. Özellikle ufak teknelerde güçlendirme yapmak dengeye de katkı sağlamaktadır.

Bizim teknemiz Rota’ nın Fisherman modeli. Bu modeller  önceden 5,22 metre olarak üretilmekteydi.

Beş metre ve üzeri tekneler o zamanlar vergiye tabi olduğu için rota firması bu 5,22 model teknelerin arka kısmını keserek 4,95 ‘e dönüştürdü.

Bu sayede vergi avantajı sağlanmış oldu. Tabi daha sonra 5,22 teknelerden de vergi kalktı.

Rota firması çok güzel tekneler üreten bir firmaydı. Özellikle 6,60 fisher modeli amatör balıkçılar arasında oldukça revaçtaydı .

Fabrikası İzmir ‘de olduğu için tekneleri yapım aşamasında görme şansımız olmuştu. Biz de 4,95 rota fisherman teknemizi buradan satın almıştık.

Sonraki senelerde firma maalesef kapanmıştı. Bu tekne çift cidar bir tekne olmasına rağmen taban sağlamlığı bizi tatmin etmiyordu.

Alargada Tonoza Bırakmak

Teknemiz alargadayken bir fırtınada tonozun demirine çarpıp ceviz büyüklüğünde bir delik açılmıştı ve su almıştı. Batmamıştı ancak yan yatmıştı.

Zaten ilk fiber tamir deneyimimiz de o zaman olmuştu.Bu olaydan bir kaç sene sonra içimiz rahat etsin diye teknemizin altına fiber kaplamaya karar verdik.

İlk önce tekneyi çevirip jelkotu sıyırmayı düşünsekte daha sonra bu fikirden vazgeçip içten kaplama yapmaya karar verdik.

Malzemeleri temin ettikten sonra avuç taşlamayla zımpara yapıp arkasından uygulamaya geçtik.

Uygulamadan sonra herhangi bir boya uygulaması yapmadık çünkü o kısım tahtaların altında kalıyordu, biz de gerek duymadık.

Siz de teknenizi sağlamlaştırmak isterseniz bu uygulamayı yapabilirsiniz. Diğer fiber videolarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz. İyi seyirler…

Mezattan Balık Aldık >>>

Filika Almaya Gittik >>> Youtube
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.