Filika Almaya Gittik !!!!! Filikadan Tekne Yapımı… Filika 76 Kişilik…

20 Şubat
3.957 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

Filika ‘dan Tekne Yapmak

Emekliye ayrılan gemilerden çıkan filika lar bir çok amatör denizcinin rüyasıını süslemektedir.

Aliağa gemi söküm tersanesinden çıkan bu filikalar uygun rakamlara alıcı bulmaktadırlar.

Bunlardan bir tane edinip , üzerinde yapacağınız değişikliklerle hayalinizdeki tekneyi yaratabilirsiniz. Burada önemli olan tekneyi hangi amaç için kullanacağınızdır.

Amatör balıkçılık için ,gezi teknesi olarak ya da her iki şekilde de kullanmak isteyebilirsiniz.

Amatör balıkçılık için düşünüyorsanız yaptığınız av şekline göre , meralarınızın uzaklığına göre size en uygun olan tekneyi seçmelisiniz . 10 metrelik bir filika sırtı avı için uygun değildir .

Sığlıklara yanaşamazsınız ve içten takma motor da bu durumda dezavantaj teşkil edebilir. Eğer meralarınız uzaksa yakıt konusunda sıkıntı çekebilirsiniz.

Çok ağır olduklarından hıza müsait değildirler ve yolda size zaman kaybettirebilirler. Ben hız yapmak istemiyorum teknem bana güven versin derseniz filikalar bu konudaki en doğru seçimdir.

Filikalar okyanusta hayatta kalmak için tasarlanmıştır. Kolay kolay batırmak mümkün değildir. Alabileceğiniz en sağlam fiber teknelerdir. Tabiri caizse beton gibidirler.

Ben hiç filikaya binmedim ama kıyıda bulunan filikalardan bazılarını yokladım (karpuz seçer gibi tokatladım) ve çıkan ses çok tok bir sesti inanılmaz bir et kalınlığı var.

Ama bu filikaların denizde çok sallandığını rahat olmadığını söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazla.

Su kesimleri çok yüksek. 8,5 metre lik bir filikaya 75-80 kişi binebiliyor ama biz buna 3-4 kişi binince sanırım çok dengeli olmuyor.

Sağlamlık konusunda sanırım hiç bir fiber tekne filikaların eline su dökemez ancak denizcilikleri konusu biraz tartışmalı. Çok denizci oldukları söylenemez.

Filikadan tekne yapmak isteyenler ve içini merak edenler videomuzu seyredebilirler. Filikaların avantaj ve dezavantajlarını kısaca özetlersek:

Filika ‘ların Avantajları – Dezavantajları

Çok sağlam yapıdadırlar ancak hantaldırlar. Son zamanlarda insan kaçakçılarının favorosi haline geldiği için ruhsat çıkarma ve tadilat izne bağlıdır. Ağır oldukları için yakıt sarfiyatı fazladır .

İçini istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz ancak tadilat masrafı biraz fazla olabilir. Vaktiniz varsa ve işçiliğinize güveniyorsanız oldukça keyifli vakit geçirebilir ve istediğiniz tekneye sahip olabilirsiniz.

Her türlü soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İyi seyirler…

Levrek Avı Tekneden Sahteyle >>>

Fiberglass Karışım Hazırlama >>>

Youtube
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.