AT ÇEK LEVREK AVI

14 Mart
545 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

İlk Levrekler

Uzun zamandır uğraştığımız at çek ile ilk levreklerimizi yakaladık.Alaçatı Zeytineli arasında tatlı suyla tuzlu suyun buluştuğu bakir bir mera keşfettik.At çek levrek avı yapmaya karar verdik.

Oldukça sığ bir mera, gitmek isteyen arkadaşlar bunu göz önünde bulundurarak az dalarlı sahtelerle şanslarını deneyebilirler.

Bir çok merada  deneme yapıp hiç  sonuç alamadığımız at çek avlarımızdan sonra nihayet küçük te olsa 2 tane levrek (ispendek) yakalamayı başardık.

Ne yazık ki bir tanesini yüzdürmeye çalıştırsakta başaramadık .

At çek avı gerçekten de çok zor bir av şekli , bıkmadan usanmadan defalarca atış yapıyorsunuz ve balık yakalama şansınız çok az .

Bu işin ustası olmuş kişilerin şansı tabi ki daha çok ama o mertebeye ulaşmak için de çok çaba gerekiyor .

Sabahın ayazında yola çıkıp mera mera dolaşıp onlarca sahte deneyip hangi merada hangi havada hangi sahtenin iş yaptığını öğrenmek çok uzun zaman alıyordur .

Balık İşi Kısmet İşi

İşin bir de şu kısmı var ki  tüm değişkenler aynı olsa da o gün her şeyi doğru da yapsanız sonuç alamayabilirsiniz. Belki de bu işin zevkli kısmı da budur .

Bu av şeklinde de aynı sırtı avında olduğu gibi oltanıza neyin denk geleceğini bilemezsiniz .

Büyük balık yakalama şansınız oldukça yüksektir ama yaklaşık 2 saat süren at çek aktivitesi bile oldukça yorucu olur.Birde takip ya da vuruş olmazsa can sıkıcı bir hal alabilir .

Bizim uzun zamandır denemek istediğimiz bir yerdi Zeytineli – Alaçatı arasındaki bu sığlık . Tatlı suyla tuzlu suyun birleştiği bu merada levrek olmaması küçük bir ihtimaldi .

Takım Bilgisi

Avlağımıza varınca hemen takımımızı hazırladık . Kamışımız okumanın 2,70  metre – 10,40 gr atarlı kamışı.Makina yine okumanın cxt 40 modeli yani 40 lık kafa oldukça hafif ve kullanışlı , misinamız ise 0,16 ali expres malı ve 0,35 hayalet misina .

Meranın çeşitli yerlerinden bir çok atış yaptık . Hava kapalı olduğu için atışlara ima sasukenin 12 cm ‘lik olan  limon modeliyle başladık.

Avın sonlarına doğru bununla bir ispendek aldık ancak geri salmayı başaramadık ve mecburen alıkoyduk .

Daha sonra altı pembe yozuri cyristal minnowumuzla bir ispendek daha aldık bu sefer sorunsuz bir şekilde denize iade ettik .

Balıklar küçük olsa da at çek levrek avı mızda ilk balıklarımızı yakalamak bizi çok mutlu etti .

Havanın da soğumaya başlamasıyla avı sonlandırmaya karar verdik ve dönüş yoluna geçtik.

Takımlardan videonun başında da bahsediyorum bu konuyla ilgili olarak yorum kısmından sormak istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz.En kısa sürede cevaplamaya çalışırız.

Filika Almaya Gittik >>>

Amatör Denizci Belgesi Sınav Soru Kitapçığı 1-2-3 >>> Youtube

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.