KIBRISLA BALIK AVI …

24 Haziran
1.668 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

Kıbrıs Yöntemi İle Balık Avı

Kıbrıs yöntemi ile balık avı çok keyifli ve eğlenceli bir av türüdür. Bu yöntemle sarpa ve kefal dışında daha bir çok balık türünü yakalama şansınız vardır.

Bunlardan bazıları levrek, çupra, karagöz gibi balıklardır; yani sürprize açık bir av şeklidir ve o yüzden de çok eğlencelidir.

Kıbrıs takımını çok farklı şekillerde hazırlamanız da mümkündür. Bulunduğunuz meranın yapısına göre gezer kurşunlu ya da dip kıbrısı (mera kayalık ve takılmaya müsaitse) yapabilirsiniz.

Ben o kadar iğneyi bağlamakla uğraşmam derseniz de, satın aldığınız kıbrıs takımında ufak değişiklikler yapıp kendinize uygun hale getirebilirsiniz.

Bu videoda satın aldığım kıbrıs takımını kullandım ama ben en çok kendi yapmış olduğum sadece 10 adet iğneden oluşan saçaksız, mantarsız  ve zargana topsuz takımla avlanmayı seviyorum.

Kıbrısın bu şeklinin daha avcı olduğunu düşünüyorum. Bu bu kıbrıs yöntemi ile mantarı gizleme derdinden de kurtuluyorsunuz .

Tabi herkes kendi zevkine göre takım oluşturabilirsiniz. Bu takımda ekmek içine küçük bir taş parçası koyup (dip kıbrısı) özellikle liman içlerinde  iri kefaller yakalayabilirsiniz.

Avlama Yolu

Kefal çok ürkek bir balıktır özellikle liman içinde dip kıbrısıyla avlanırken eğer el oltasıyla avlanıyorsanız misinayı elinizde tutmayın küçük bir taş parçasının altına sıkıştırın.

Misina taştan kurtulduğunda büyük ihtimalle balık yakalanmıştır, oltayı yavaşça çekmeye başlayabilirsiniz. Kamışla avlanıyorsanız kamışı denize doğru uzatmayın ve biraz kalama bırakın .

Ekmek sarılan kıbrısın dışında bir de sardalya kıbrısı vardır . İzmir’de özellikle Karaburun taraflarında bu takım çok iyi çalışır .

İmkanımız olursa bununla ilgili de bir video hazırlayabiliriz . Sardalya kıbrısıyla her çeşit balığı yakalamanız mümkün.

Sardalya dışında ,bulunduğunuz bölgedeki diğer küçük balık türleriyle de bu kıbrısı yapabilirsiniz .

Dikili’de gerçekleştirdiğimiz bu avda yarım saat kadar avlandık. Spontane gelişen bu av için hazırlıklı olmadığımızdan elimizdeki malzemeleri kullandık .

Takım Bilgisi

Normalde kefal avında ip misina önermem 0,25 mono misina kefal avı için çok uygundur.

Toplam 4 ya da 5 atış yaptık , ilk 3 atışımızda 3 adet küçük sarpa yakaladık ve suya iade ettik. Sistemin çalıştığını test etmiş olduk.

Çok zevkli olan bu av şeklini tüm hobidaşlarımızın denemesini tavsiye ederiz.. Özellikle geceleri ayrı bir keyiftir kıbrıs.

Soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. İyi seyirler …

At Çek Levrek Avı >>>

Hangi Jeneratör Alınmalı? >>>

Youtube

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.