ADB KMT BAŞVURU SİSTEMİ DEĞİŞİYOR!

14 Mart
1.172 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

Amatör Denizci-Kısa Mesafe Telsiz Başvuru Sistemi Değişti…

Adb ve Kmt sınav başvurusu nda yeni dönem başladı .Amatör denizci belgesi ve kısa mesafe telsiz belgesi almak isteyen adaylar artık internetten Adb ve Kmt sınav başvurusu yapabilecekler.

Pilot bölge seçilen Ankara’nın ardından 17 liman başkanlığında daha bu sisteme geçilmiş olup, diğer liman başkanlıklarının da kısa sürede bu sisteme geçmesi beklenmektedir.

Hedef 2023 ‘te 1 milyon Amatör Denizci Projesi sonlandırılacak ve Amatör Denizci Belgesi almak sadece çevrimiçi sınavla (zor olan sınav) olacaktır.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi almak için çok iyi fırsat.

Fırsatı değerlendirmek ve belge sahibi olmak için çok uygun bir zaman.

Harç ücreti de çok uygun her sene değerli evraklara zam gelmesine rağmen 2020 itibariyle sadece 48 TL 90 Kuruş.

Eski sisteme dönüldüğü zaman bu bedelin 3 bin -5 bin aralığında olacağı tahmin ediliyor.Hem fiyat hem de sınavın zorluğu düşünüldüğünde ADB ve KMT almanın tam zamanı.

ADB ve KMT Nedir?

Adb ( Amatör Denizci Belgesi ) ve KMT ( Kısa Mesafe Telsiz Operatörü ) tanımlarına bakalım.

Adb; Ticari amaç olmaksızın münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, ulusal standarda göre ölçüldüğünde boyu (LH) “2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük” olmayan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneler ile bu şartlardan bir veya birkaçını haiz olmamakla birlikte, bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri (Özel tekneleri): kullanmak için  Yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir. 

Ancak bu belgeye sahip olan kişiler; özel tekneleri kullanabilirler. Özel tekneler, bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın, en az ADB veya gemici ve üstü yeterlik belgesi sahibi bir kişinin sevk ve idaresinde seyreder.

Uluslararası mevzuatta adı Certificate of Competence For Operators of Pleasure Craft ‘tır.

KMT ise;

Belgenin ülkemizdeki adı, Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlilik Belgesi’dir.

Uluslararası mevzuatta adı SRC’dir.Short Range Certificate.

Teknenizde bir VHF telsiz cihazı varsa, bu cihazı kullanabilmek için KMT ( Kısa Mesafe Telsiz Operatörü )belgesi sahibi olmanız gerekir.

Sahibi olduğunuz özel teknenizde veya kiraladığınız bir teknede bir deniz telsizi mevcutsa bu telsizi kullanmanız için gereken yasal ehliyet Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesidir.

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi bütün dünyada uluslararası olarak geçerli bir ehliyet çeşididir.

Belgenin adında geçen Kısa Mesafe katedilen ya da katedilecek mesafe ile ilgili değil telsizin sahip olduğu kapsama alanıyla ilgilidir.

Başvuru yapan ve yapacak olan tüm adaylara başarılar dileriz.

Amatör Denizci Belgesi >>>

Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Belgesi >>>

Youtube
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.