Mahin Düğümü

15 Ocak
1.111 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...

Mahin Düğümü Nasıl Atılır?

Mahin düğümü nitelikli bir düğümdür.Özellikle spin (at çek ) avcılarının en çok zorlandığı konulardan biridir düğüm meselesi .

Bir çok spinci ip misina kullanır (esnemesi daha az olduğu için sahteye daha güzel aksiyon verir ) ancak bazı avcılar ip misinanın ucuna şok lider diye tabir edilen monofilament (naylon )ya da fluorocarbon (görünmez ) misina ilave ederler.

Bazı spin avcıları da bunun gereksiz olduğunu sadece ip misina kullanarak avlanmanın daha verimli olduğunu iddia ederler.

Bana soracak olursanız şok lider bazı durumlarda avantaj iken bazı durumlarda ise dezavantaj teşkil edebilir.Öncelikle avlanılan meranın yapısı çok önemlidir.

Kayalık bir merada avlanıyorsak şok lider kullanabiliriz ya da komple monofilament misina kullanabiliriz,çünkü misina ip misinaya göre sürtünmelerde  daha mukavemetlidir.

Kayalara sürtündüğünde ip misinadan daha fazla dayanacağı için bu tür meralarda normal misina ile avlanmak daha mantıklıdır.

Eğer yanınızda yedek kafa varsa birinde ip diğerinde normal misina sarılı olabilir. Ben bu şekilde avlanıyorum.

Suyun berrak mı yoksa bulanık mı olduğu ya da gece mi , gündüz mü avlanıldığı da kullanılacak takım açısından çok önemlidir.

Lider Kullanmalı Mıyız?

Ben gece ya da gündüz olsun lider kullanmayı tercih ediyorum ancak balıkların insan gibi gördüğünü kanıtlayan çalışmalar bulunmamaktadır.

Bu yüzden belki de sadece ip misina kullanarak avlanmak fazladan bağlantı yeri riskini azaltacağı için daha mantıklı olabilir.

Bulanık sularda da lider kullanmamak bir avantaj olabilir. Balıkların nasıl gördüğüne dair kesin çalışmalar olmamasına karşın geceleyin ya da bulanık sularda çok ta iyi göremedikleri düşünülmektedir.

Ben ister gece olsun ister gündüz , ister bulanık su olsun ister berrak her türlü şartta şok lider kullanılması taraftarıyım.

Bilindiği üzere ip misinanın esneme payı neredeyse sıfırdır. Bu dip avcılığında da bize büyük avantaj sağlar.

100 metre derinlikte dahi olsak en ufak bir vuruşu bile hissetmemize olanak sağlar.

Sonuç olarak her avcı avlanma bölgesine göre kendine en yakın bulduğu sistemi kullanarak avlanabilir.

Tabi ki tek bir sisteme bağlı kalarak avlanmak çok doğru değildir . Sürekli yeni şeyler deneyip kendimizi geliştirmeliyiz.

Bu videoda hem sağlam hem de bağlaması çok kolay olan mahin düğümünü tanıttık.

İster spin avlarınızda ister sırtı avlarınızda ya da lrf avlarınızda bu düğümü güvenle kullanabilirsiniz.

Merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz . İyi seyirler…

Fiberglas Karışım Oranları >>>

Levrek Avı Yakalanma Anları >>> Youtube

Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.